Charakteristika pracoviska

Vedecký výskum a pedagogická činnosť zamerané na špecifické regionálne problémy a národnostné menšiny majú v Prešove dlhodobú tradíciu. Nové možnosti sa však otvorili po vzniku Prešovského samosprávneho  kraja a Prešovskej univerzity v roku 1997. Projekty sa od začiatku orientovali na analýzu historických súvislostí i perspektív regionálneho rozvoja. Vznikali nové interdisciplinárne pracovné tímy i vedecké pracoviská, ktoré sa systematicky venovali sociálnym, etnickým a náboženským špecifikám severovýchodného Slovenska.  

Univerzitné pracovisko bolo zriadené rektorom univerzity 1. decembra 2015 po súhlasnom stanovisku Akademického senátu Prešovskej univerzity v Prešove so zámerom efektívnejšie koordinovať činnosť už existujúcich vedeckých a pedagogických tímov.

Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín vzniklo zlúčením troch pôvodne samostatných univerzitných pracovísk: Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry, Ústavu rómskych štúdií a Ústavu maďarského jazyka a kultúry. Centrum má špecifické poslanie v regionálnych, národných i nadnárodných reláciách. Vychádza z etnických a sociálnych špecifík východoslovenského regiónu, ktoré skúma a prezentuje v národných a medzinárodných reláciách.


Základné ciele pracoviska:

1/ Vedecká oblasť
a/ interdisciplinárny synchrónny a diachrónny výskum menšinových kultúr.
b/ príprava grantových projektov na metodologickej báze filológie, kultúrnej histórie, kultúrnej antropológie a biomedicínskych analýz.
c/ výskum realizovaný v interkultúrnych prienikoch a interferenciách menšinových kultúr a kultúry väčšinového národa v domácich i medzinárodných kontextoch.

2/ Pedagogická oblasť
a/ participácia na výchove a vzdelávaní učiteľov najmä pre národnostné školy v Slovenskej republike ako aj prekladateľov, tlmočníkov a kultúrno-osvetových pracovníkov v rámci interkultúrnej komunikácie medzi menšinami a väčšinovým národom.
b/ príprava študijných plánov, osnov, učebníc, učebných pomôcok a iných vedecko-pedagogických materiálov na realizáciu študijných programov zameraných na jazyk a kultúru národnostných menšín.
c/ príprava a realizácia študijných programov v spolupráci s ostatnými fakultami univerzity. príprava ďalších vzdelávacích projektov so zameraním na jazyky, literatúru a kultúru minoritných skupín prioritne v strednej Európe a v súlade s požiadavkami národnostnej politiky Slovenskej republiky a Európskej únie.

Podrobnejšie pozri aj štatút CJKNM a webové stránky jednotlivých ústavov – TU –