Mgr. et Mgr. Antónia Haľková, PhD.

svoj študijný život začala na Gymnáziu sv. Moniky v Prešove. V štúdiu pokračovala na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a súbežne študovala religionistiku na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Po ukončení štúdií na oboch fakultách našla uplatnenie v justícii, kde pôsobí dodnes. Doktorandské štúdium v odbore religionistika absolvovala na GTF PU. Tento rok obhájila dizertačnú prácu s názvom Právny rámec náboženského extrémizmu v SR v kontexte legislatívy EÚ. V súčasnosti pracuje na Okresnom súde v Prešove.


Čo vás motivovalo prísť študovať na GTF PU?

Dôvodom, prečo som si podala prihlášku a zúčastnila sa prijímacích skúšok na GTF PU, bola moja túžba študovať religionistiku. Štúdium som chcela zosúladiť so štúdiom práva v Košiciach. GTF PU ma oslovila študijným programom, ktorý ponúkal zaujímavé predmety, a motivujúca bola tiež skutočnosť, že na teologickej fakulte som okrem prednášok v rámci religionistiky mala možnosť vo svojom voľnom čase absolvovať aj prednášky z odboru katolícka teológia.

Čo bolo dôvodom výberu práve tejto fakulty a odboru?

Štúdium religionistiky som si vybrala z dôvodu, že ma vždy interesovala rôznorodosť kultúr, náboženstiev a filozofií v kontexte náboženských predstáv. GTF ako jediná z fakúlt PU ponúkala štúdium v odbore religionistika, ktorý som cielene vyhľadávala. V tom čase som už študovala na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a ako veriaci mladý človek stretávajúci sa u rovesníkov so širokou škálou svetonázorov som túžila porozumieť svojim priateľom. Zaujímavé a zároveň zarážajúce pre mňa bolo, že oni sami nedokázali odpovedať na moje otázky ohľadom právd, ktorým verili, ktoré vyznávali, a ktorým podriaďovali svoje životy. Vďaka vedeniu mojich rodičov, ich otvorenej výchove a silnému vzoru ľudskosti disponujem prirodzenou toleranciou pre inakosť ľudí a ich svetonázorov, čo mi vybudovalo široký okruh známych s rozličnými vierovyznaniami, ale aj politickými orientáciami (úsmev).

V čom vás na vašu profesijnú dráhu pripravilo štúdium na GTF PU?   

V súčasnosti som zamestnaná v slovenskej justícii, takže primárne pracujem s poznatkami z práva, avšak štúdium religionistiky ma nesmierne obohatilo, nakoľko už počas štúdia na právnickej fakulte som svoje záverečné práce venovala témam ako inštitút rozvodu v islamskom práve či ľudské práva v tradičných náboženských systémoch. V rámci štúdia religionistiky som sa zamerala na fenomén okultizmu, ktorému aj v súčasnosti venujem pozornosť a pravidelne prispievam do rubriky Varovanie v gréckokatolíckom časopise Slovo. Počas doktorandského štúdia som sa zamerala na prepojenie mojich poznatkov a praxe z práva i religionistiky a dizertačnú prácu som venovala téme náboženského extrémizmu v právnom kontexte.

Ako vás štúdium obohatilo?

Moje obohatenie spočíva v nadobudnutí značného množstva poznatkov o náboženstvách, a to na niekoľkých rovinách. Pohľad histórie, filozofie, sociológie a práva dopomohli k sceleniu môjho osobného obrazu o jednotlivých náboženských a filozofických systémoch. Prostredie a chod teologickej fakulty ma viedli k uvedomeniu si dôležitosti budovania osobného vzťahu s Bohom, ako aj vzťahov v rámci spoločenstva Cirkvi, lebo je pravdou, že podobne ako sa vyskytujú rôzne problémy a konflikty v spoločenstve rodiny, je to aj v Cirkvi. Veľa však záleží od osobného vzťahu s Bohom, a preto som sa snažila pre mňa náročné situácie zhodnotiť a vyťažiť z nich pre osobný rast čo najviac. Účasť v akademickom senáte mi pomohla nahliadnuť do vnútorných záležitostí fakulty, a tým porozumieť chodu fakulty aj univerzity. Organizovanie spoločenských akcií v rámci fakulty mi pomohlo rozvinúť manažérske zručnosti. Aktivity v rámci Univerzitného pastoračného centra priniesli do môjho života hlboké priateľstvá a mnohé kontakty z rôznych vedných odborov. Aktívne zapájanie sa do prednášok a pripravovanie seminárov ma naučilo vystupovať pred verejnosťou. Vďaka pútiam a výletom, ktoré fakulta organizovala, som spoznala mnohé krásne miesta.

Čo by ste chceli študentom PU odkázať, možno zapriať? Aký je váš recept na úspech?

Študentom PU by som rada odkázala, aby naplno využili čas štúdia a načerpali čo najviac pre svoj budúci profesijný rast. Aktívna účasť sa prednáškach a konferenciách, a to aj mimo študovaného odboru, zapájanie sa do aktivít univerzity a absolvovanie študijných pobytov v zahraničí sú úrodnou pôdou úspechu. Zo svojej skúsenosti študentom odporúčam, aby absolvovali online kurzy, ktoré sú v súčasnosti ľahko dostupné a mnohé dostupné aj bez poplatkov. Päťdesiat percent z “mať” je “chcieť”, preto študentom prajem, aby študovali to, čo im je blízke, lebo štúdium nás má obohacovať a nie stresovať. Nestavať vzdušné zámky, ale nevzdávať sa snov, stanoviť si ciele a trpezlivo za nimi kráčať.

Rozhovor pripravil doc. Michal Hospodár, PhD.

You may also like...