FILOZOFICKÁ FAKULTA

Z hľadiska záujmu o štúdium patrí do prvej desiatky fakúlt v SR. Poskytuje vysokoškolské vzdelávanie v troch stupňoch (bakalárskom, magisterskom, doktorandskom), má právo udeľovať na základe vykonania rigoróznych skúšok titul PhDr. alebo PaedDr. a vo viacerých odboroch uskutočňovať habilitačné konania a inauguračné konania. Fakulta vytvára podmienky aj na medziodborové štúdium. Na svoju profesionálnu kariéru sa tu pripravujú prekladatelia a tlmočníci, psychológovia, politológovia, sociálni a mediálni pracovníci, archivári a historici, filológovia, učitelia a ďalší odborníci. Jedinečné a na Slovensku jediné je štúdium učiteľstva ukrajinského jazyka a literatúry, ako aj štúdium prekladateľstva a tlmočníctva v študijnom programe ukrajinský jazyk a kultúra v kombinácii. Významnou súčasťou vzdelávania je i realizácia praxe, ktorá prispieva ku skvalitneniu prípravy našich absolventov. Fakulta rozvíja rôzne formy medzinárodnej pedagogickej a vedecko výskumnej spolupráce s viacerými renomovanými partnermi nielen v okolitých štátoch, ale i so známymi univerzitami v Európe a na iných kontinentoch.
GRÉCKOKATOLÍCKA TEOLOGICKÁ FAKULTA

Fakulta je priamou pokračovateľkou Teologickej akadémie, neskoršie Gréckokatolíckej vysokej školy bohosloveckej (1880). Jej osobité miesto v akademickom prostredí počíta už 142-ročnú históriu.V ostatných rokoch dosahuje veľmi pozitívne výsledky v mnohých hodnoteniach, čoho výrazom je aj jej medzinárodná akceptácia Kongregáciou pre katolícku výchovu v Ríme zaradením medzi cirkevné fakulty. Prioritným poslaním fakulty je starostlivosť o teologickú a vedeckú prípravu tých, ktorí sa pripravujú na kňazstvo alebo rozličné cirkevné a spoločenské služby. Fakulta však ponúka bohatý diapazón ďalších študijných programov I., II. a III. stupňa.Duchovným potrebám študentov a zamestnancov slúži kaplnka zasvätená bl. biskupovi mučeníkovi P.P. Gojdičovi. Dôležitú súčasť činnosti fakulty predstavuje spolupráca so zahraničnými inštitúciami. Táto spolupráca je pod-mienkou rozvoja vysokoškolského vzdelávania v kontexte Bolonskej deklarácie. Na poli medzinárodnej spolupráce fakulta dynamizuje svoje aktivity priebežným uzatváraním bilaterálnych zmlúv. To sa odzrkadľuje aj na študijných mobilitách, či stážach.
FAKULTA HUMANITNÝCH A PRÍRODNÝCH VIED

Fakulta je veľmi úspešnou inštitúciou, ktorá v rámci vysokoškolskej prípravy študentov predstavuje edukačnú inštitúciu so špecifickou vzdelávacou a vedeckou orientáciou. Patrí medzi špičkovú medzinárodnú kvalitu v oblasti ekológie a geografie a uznávanú medzinárodnú kvalitu v biológii a pedagogických vedách. Interdisciplinárna spolupráca humanitných a prírodovedných pracovísk odráža najnovšie trendy vo vývoji vzdelávania a výskumu, čo umožňuje študentom rozsiahlu kombináciu študijných programov podľa vlastného výberu.Fakulta je vybavená modernými učebňami a špičkovými laboratóriami, ktoré sú súčasťou výskumného centra excelentnosti, kompetenčného centra a vedecko-technického parku Technicom. Ide o TOP technológie v oblasti molekulárnej genetiky a biomedicíny, extrakcie a analýzy biologicky aktívnych látok, fyzikálnych meraní magnetických, tepelných a elektrických vlastností tuhých látok pri nízkych teplotách, geografických informačných systémov, diaľkového prieskumu Zeme a 3D modelovania krajiny.
FAKULTA MANAŽMENTU, EKONOMIKY A OBCHODU

V súčasnosti je jedinou fakultou ekonomického typu na verejnej univerzite v Prešovskom kraji. Fakulta sa úspešne a dynamicky rozvíja, čím si vytvorila jedinečné a nezastupiteľné miesto vo vzťahu k trhu práce. Úzko spolupracuje s mnohými podnikmi a viaceré odborné predmety vyučujú aj špičkoví odborníci z praxe. Fakulta poskytuje v študijnom odbore Ekonómia a manažment univerzitné štúdium v študijných programoch v oblasti manažmentu, ekonomiky, obchodu, marketingu a cestovného ruchu. Vynikajúce výsledky vo vede a výskume potvrdzuje fakulta aj tým, že má status „excelentné výskumné pracovisko“ od roku 2022. Toto označenie jej prisúdilo MŠVVaŠ SR na základe exaktnej metodiky (regresným modelom) hodnotiacej indikátory, ako je excelentná publikačná činnosť a excelentný výkon pri získavaní výskumných grantov z externých grantových agentúr. Zo všetkých 72 spoločenskovedných fakúlt resp. súčastí verejných univerzít z celej SR sa fakulta umiestnila na 3. najlepšom mieste. Sieť „Stredísk študentskej praxe, praktickej prípravy a transferu výskumu“ umožňuje študentom intenzívny kontakt s vybranými podnikmi a overenie využitia ich vedomostí v praxi. Vďaka kontaktom so zahraničnými vysokými školami a organizáciami vo vyspelých európskych krajinách majú študenti možnosť zúčastniť sa študijných mobilít a stáží. Dlhoročné vysoké počty uchádzačov o štúdium sú nespochybniteľným dôkazom atraktivity fakulty.
PEDAGOGICKÁ FAKULTA

V súčasnosti ako jediná na Slovensku je výhradne špecializovaná na prípravu pedagógov pre materské školy, prvý stupeň základných škôl a pre špeciálne školy a zariadenia. Dôležitosť prípravy učiteľov a modernizácia metodických a didaktických postupov najmä v spojitosti so súčasným stavom nášho školstva patria medzi jej prioritné úlohy. Výučba sa realizuje v moderných interiéroch fakulty, v špecializovaných učebniach vybavených modernou audiovizuálnou technikou. Odbornosť vyučovacieho procesu je umocnená spoluprácou so širokou sieťou škôl a školských zariadení, na ktorých študenti absolvujú jednotlivé druhy pedagogických praxí. Rozvíjanie individuálnych záujmov študentov sa môže realizovať v hudobných telesách (súbor PIANO-VOCAL), výtvarných salónoch, časopise Pedagogickej fakulty (ARTUŠ), ako aj v Študentskej rade a Vedeckej skupine fakulty. Fakulta sa etablovala aj v medzinárodnom kontexte, uzatvorila bilaterálne dohody s medzinárodnými inštitúciami, realizuje program ERASMUS+ a CEEPUS, vytvára podmienky pre účasť vysokoškolských učiteľov a študentov na mobilitách a štipendijných pobytoch v rámci ostatných programov.
PRAVOSLÁVNA BOHOSLOVECKÁ FAKULTA

Fakulta je jediná svojho druhu v strednej Európe. Svojimi historickými koreňmi siaha až do dôb cyrilo-metodskej misie, ktorej vieroučný odkaz v neporušenosti zachováva až dodnes. Spája v sebe tradíciu antickej vzdelanosti, ktorej kontinuita bola uchovávaná v byzantskom kultúrnom prostredí a autentického duchovného života v snahe po dosiahnutí symbiózy medzi tradičným a moderným. V roku 2012 bol na fakulte zriadený Inštitút gréckeho jazyka a kultúry, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku a je zameraný na výučbu gréčtiny. K modernému vybaveniu fakulty patria od roku 2013 aj patristicko-filologické a sociálno-psychologické laboratóriá. Študenti fakulty môžu časť štúdia absolvovať aj na zahraničných teologických školách. Počas svojej existencie vychovala fakulta stovky schopných duchovných, teológov, pracovníkov Cirkvi a sociálnych pracovníkov, ktorí ju reprezentujú doma i v zahraničí. Od svojho založenia venovala značnú pozornosť vedeckej a výskumnej práci a preto aj v súčasnej dobe má v tejto oblasti pozoruhodné výsledky.
FAKULTA ŠPORTU

FŠ PU v Prešove pôsobí od roku 2004, avšak vzdelávanie budúcich učiteľov telesnej výchovy má v Prešove dlhoročnú tradíciu. Fakulta disponuje pomerne širokou športovou infraštruktúrou rozdelenou do interných a externých športovísk. Nespornou výhodou je, že všetky športoviská, ako aj ostatná univerzitná študentská infraštruktúra sú sústredene v blízkosti univerzity.
FAKULTA ZDRAVOTNÍCKYCH ODBOROV

Fakulta počas svojej existencie sa vypracovala na uznávanú inštitúciu na Slovensku i v zahraničí a upevnila si postavenie významnej vzdelávacej inštitúcie v oblasti zdravotníckych vied na Slovensku. Poskytuje vysokoškolské vzdelanie v akreditovaných študijných programoch, ktoré sú plne kompatibilné s požiadavkami Európskej únie pre uznávanie diplomov. Zodpovedá za rozvoj vzdelanosti v duchu národných, humanitných, kresťanských, demokratických a etických tradícií a hodnôt. Študenti absolvujú prevažnú časť praktickej výučby na štrnástich klinikách FNsP J.A. Reimana v Prešove i v zmluvných zdravotníckych zariadeniach Prešovského kraja, ktoré umožňujú študentom bezprostredný kontakt s pacientom a modernými liečebnými metódami, takže výučba predstavuje unikátne prepojenie teórie s praxou. Teoretická výučba sa realizuje v posluchárňach, laboratóriách a odborných učebniach fakulty s moderným vybavením. Fakulta spolupracuje s domácimi a zahraničnými vysokými školami, vedeckými a výskumnými inštitúciami.
CENTRUM JAZYKOV A KULTÚR NÁRODNOSTNÝCH MENŠÍN

Vedecký výskum a pedagogická činnosť zamerané na špecifické regionálne problémy a národnostné menšiny, ktoré žijú na východe Slovenska, majú v Prešove dlhodobú tradíciu. Na ňu prirodzene nadväzuje činnosť Centra, súčasťou ktorého sú tri ústavy: Ústav rusínskeho jazyka a kultúry, Ústav rómskych štúdií a Ústav maďarského jazyka a kultúry. Centrum má špecifické poslanie, viažuce sa na etnické, kultúrne a sociálne špecifiká regiónu, ktoré skúma a prezentuje v národných, ale aj v medzinárodných kontextoch. Z tohto pohľadu má pracovisko unikátne postavenie v rámci slovenských vysokých škôl, pretože okrem štúdia maďarského jazyka ponúka študijné programy ďalších dvoch menšinových jazykov – rusínskeho a rómskeho.