Fakulta počas svojej existencie sa vypracovala na uznávanú inštitúciu na Slovensku i v zahraničí a upevnila si postavenie významnej vzdelávacej inštitúcie v oblasti zdravotníckych vied na Slovensku. Poskytuje vysokoškolské vzdelanie v akreditovaných študijných programoch, ktoré sú plne kompatibilné s požiadavkami Európskej únie pre uznávanie diplomov. Zodpovedá za rozvoj vzdelanosti v duchu národných, humanitných, kresťanských, demokratických a etických tradícií a hodnôt. Študenti absolvujú prevažnú časť praktickej výučby na štrnástich klinikách FNsP J.A. Reimana v Prešove i v zmluvných zdravotníckych zariadeniach Prešovského kraja, ktoré umožňujú študentom bezprostredný kontakt s pacientom a modernými liečebnými metódami, takže výučba predstavuje unikátne prepojenie teórie s praxou. Teoretická výučba sa realizuje v posluchárňach, laboratóriách a odborných učebniach fakulty s moderným vybavením. Fakulta spolupracuje s domácimi a zahraničnými vysokými školami, vedeckými a výskumnými inštitúciami.
Podmienky prijatia
Predpokladom prijatia na študijné programy je vyhodnotenie komplexných výsledkov štúdia na strednej škole a celkového výsledku maturitnej skúšky. K prihláške je potrebné priložiť štruktúrovaný životopis, odporúčanie od praktického lekára pre štúdium v danom odbore, overenú kópiu maturitného vysvedčenia, fotokópie ročníkových vysvedčení, prípadne posledné polročné vysvedčenie zo strednej školy, ústrižok o zaplatení príslušného poplatku spojeného so zabezpečením prijímacieho konania. Uchádzač, ktorý doposiaľ nevykonal maturitnú skúšku a nemôže o jej vykonaní v prihláške uviesť príslušné údaje, predloží doklad o vykonaní tejto skúšky dodatočne (ihneď po absolvovaní maturitnej skúšky), najneskôr v termíne stanovenom fakultou. Všetky uvedené náležitosti sú povinné a prihláška bez nich nebude akceptovaná. Na prijímacie skúšky bude pozvaný iba ten uchádzač, ktorý si v stanovenom termíne (do 31. marca príslušného roka) podá riadne vyplnenú prihlášku, priloží všetky požadované prílohy a uhradí poplatok za prijímacie konanie. Fakulta akceptuje výsledky v SCIO testoch ako alternatívu písomnej časti prijímacej skúšky na bakalársky stupeň štúdia.
Študijné programy
1. stupeň štúdia, denná forma (Bc. štúdium)
• ošetrovateľstvo (aj externá forma)
• pôrodná asistencia
• dentálna hygiena (aj externá forma)
• fyzioterapia (aj externá forma)
• urgentná zdravotná starostlivosť (aj externá for-ma)
• rádiologická technika
• laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve
2. stupeň štúdia, denná forma (Mgr. štúdium)
• ošetrovateľstvo
• fyzioterapia (aj externá forma)
Rigorózne konanie v študijných odboroch:
• fyzioterapia
• ošetrovateľstvo
Profil absolventa
Ošetrovateľstvo
Sestra je spôsobilá poskytovať kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť. Pracuje v zdravotníckom tíme alebo samostatne pri plánovaní, poskytovaní, koordinácii a vyhodnocovaní ošetrovateľskej starostlivosti v primárnej, sekundárnej a terciárnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb, v školách a v školských zariadeniach, v rodinách a v komunitách.
Fyzioterapia
Fyzioterapeut je kvalifikovaný zdravotnícky pracovník, ktorý má odbornú spôsobilosť vykonávať preventívne, diagnostické a terapeutické metódy a postupy fyzioterapie. Je spôsobilý pracovať v zdravotníckom tíme alebo samostatne pri plánovaní, realizácii, koordinácii a vyhodnocovaní fyzioterapeutického procesu v primárnej, sekundárnej a terciárnej zdravotnej starostlivosti.
Dentálna hygiena
Dentálny hygienik je kvalifikovaný zdravotnícky pracovník schopný pracovať samostatne pod dohľadom zubného lekára a na jeho odporúčanie vykonávať činnosť v preventívnej, liečebnej a následnej starostlivosti o stomatologických klientov v oblasti dentálnej hygieny.
Pôrodná asistencia
Pôrodná asistentka ovláda a samostatne poskytuje individuálnu starostlivosť o ženu a dieťa, preventívnu, podpornú, liečebnú, rehabilitačnú či pomocnú – ženám, najmä v období tehotenstva, počas pôrodu, v popôrodnom období, ako aj ich rodinám a špecifickým skupinám žien.
Urgentná zdravotná starostlivosť
Absolvent študijného odboru urgentná zdravotná starostlivosť získava odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností zdravotníckeho záchranára v zdravotníckom povolaní zdravotnícky záchranár. Zdravotnícky záchranár, vykonáva samostatne alebo v spolupráci s lekárom odborné pracovné činnosti neodkladnej zdravotnej starostlivosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov a zodpovedajúce rozsahu i obsahu získaného vzdelania.
Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve
Zdravotnícki laboranti sú zdravotnícki pracovníci so širokým odborným profilom. Uplatnia sa v laboratóriách klinickej biochémie, hematológie, mikrobiológie, imunológie, klinickej genetiky, klinickej patológie či toxikológie.
Rádiologická technika
Študijný odbor rádiologická technika pripravuje odborne kvalifikovaných, zdravotníckych pracovníkov pre rádiodiagnostiku, rádioterapiu a nukleárnu medicínu. Absolventi študijného odboru sú spôsobilí vykonávať profesiu rádiologický technik.